محل تبلیغات شما

کارآفرینی و ایجاد کسب وکار از دیدگاه بسیاری از شهروندان مستم داشتن شرایط مناسب مالی و تجربه فراوان است. شاید پیچیدگی ها و سختی های موفقیت در این عرصه باعث شود تا خیلی ها دست به این خطر نزنند و فرصت و سرمایه خود را در راه های دیگری صرف کنند اما هستند افرادی که کار در این عرصه را تقریبا با هیچ شروع کرده اند و به جایگاهی که می خواستند رسیده اند.

به گزارش ایسنا، <<سپیده حاذقی>>، بانوی کارآفرین 27 ساله تبریزی یکی از همین افراد است. او برای این که عضو جامعه بزرگ کارآفرین های کشور شود، کارش را با سرمایه ای اندک آغاز کرد، در این راه هیچ تجربه و دانش تخصصی نداشت و به نوعی وارد رشته ای شد که پیش از او، کسی آن را تجربه نکرده بود. با این حال قدم ها را محکم تر از گذشته برداشت تا بتواند فرصت های شغلی بسیاری را برای دیگران ایجاد کند و خود نیز صاحب یکی از بزرگ ترین و معتبرترین کارگاه های تولید لباس و مد بچگانه و برند معروف در کشور شود.

خودش می گوید کارش از یک شوخی شروع شده و با علاقه ادامه پیدا کرده است، ایده ابتدایی کسب و کارش را کسی جدی نمی گرفت، اما اکنون که سه سال از کارش گذشته خیلی ها سعی می کنند در این وادی قدم بگذارند و سودی کسب کنند.

<<سپیده حاذقی>>، بانوی 27 ساله تبریزی، همان دانش آموز استعداد درخشان مدارس تبریز، و دانشجوی رشته زیست شناسی دانشگاه تبریز است، به گفته ی خودش مسیر تحصیلی اش، استعداد هنری او را کشف نکرد و تازه پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی فهمید که از اول باید رشته های هنری را دنبال می کرده است.

وی می گوید: انگیزه مالی، تنها انگیزه من برای آغاز کار نبود، واقعاً به کارهای هنری، مد و لباس علاقه داشتم و با توجه به اینکه فرزند اولم، 6 ماهه بود، برای تأمین لباس او هم که شده، طراحی های به روز را دنبال و آنها را خودم پیاده می کردم.

وی اضافه می کند: طراحی هایی که انجام می دادم، مورد تحسین قرار می گرفت، ایده شکل گیری کسب و کار در زمینه لباس و مد بچه گانه نیز از طرف یکی از دوستانم پیشنهاد شد علی رغم اینکه هیچ کس باور نمی کرد چنین کاری شدنی باشد، من آن را جدی گرفتم و شبانه روز آن را ادامه دادم.

این بانوی کارآفرین خاطرنشان می کند: در دو سه ماه اول، خودم، مادرم و یکی از بستگانم به تنهایی با نخ و سوزن و چرخ خیاطی خانگی و در منزل کار می کردیم و در فضای مجازی محصولات را تبلیغ و به فروش می رساندیم. بعد با افزایش سفارشات، چند بانوی دیگر استخدام کردیم که هر کدام از آنها نیز در منزل خود، کار و محصولات را آماده می کردند.

وی می گوید: به پیشنهاد خانواده طبقه بالای خانه پدری، را برای ادامه کار انتخاب کردیم، در ابتدا فقط توانستم یک چرخ خیاطی صنعتی خریداری کنم، به خاطر دارم موقع خرید چرخ خیاطی به این فکر کردم آیا از عهده هزینه آن بر خواهم آمد یا نه؟! ولی خدا را شکر استقبال مشتری ها چشمگیر بود و هم اکنون حدود 20 تا 30 دستگاه خیاطی و اطوی صنعتی و .خریداری شده و ما مجموعه ای 33 نفری مشغول به کار هستیم.

وی با بیان این که ایجاد اشتغال برای بانوان برایم یک افتخار است، اضافه می کند: برخی از کادر مجموعه، هیچ سر رشته ای از کار خیاطی و هنری نداشتند و به مرور کار یاد گرفتند، با این مسأله مشکلی نداشته و سعی می کردیم در کنار کار، آموزش نیز داشته باشیم، هم اکنون افرادی هستند که از منزل کار می کنند و برخی نیز در کارگاه مشغول اند، در کنار تمام سخت گیری هایی که در کارم دارم، همه توانم را به کار می گیرم، همکارانم روی پای خود بایستند و در محیط کاملا نه آسوده کار کنند.

این بانوی کارآفرین تأکید می کند: برای شروع کار، انگیزه شرط اصلی است، همانطور که گفتم انگیزه صرف مالی نداشتم، اما این که استعداد آدم هدر برود با این موافق نیستم، ضمن کار و در برخورد با کادر و پرسنلم بود که متوجه شدم چقدر مشکلات مالی ن جامعه ما را آزار می دهد، این شد که با وجود سختی، به کارم دلگرم شدم و به امید قدردانی از تک تک کادر هیرا، مسیرم را ادامه می lrm; دهم.

وی یادآوری می شود: سختی کار زیاد است، موقع بارداری فرزند دومم، شرایط جسمانی ام اجازه فعالیت به من نمی داد و در برهه ای تصمیم گرفتم کار را تعطیل کنم، به جمع 33 نفره تیم کاری، که فکر کردم، پشیمان شدم، بچه ها زحمت کشیدند و این برند پوشاک بچه گانه حاصل زحمات تک تک آنهاست و من حاضر نشدم فقط به خاطر خودم، کار را تعطیل کنم و از آن منصرف شدم.

وی اضافه می کند: فروش در ابتدا به شکل مجازی بود، اما هم اکنون این برند دارای فروشگاه در طبقه سوم مجتمع تجاری اطلس تبریز بوده و برای ایجاد نمایندگی در شهرهای مختلف نیز اقدامات جدی شده است.

حاذقی می گوید: هم اکنون با مجوز کسب فروشگاه در مجتمع اطلس، با نماد اعتماد الکترونیک و مجوز ساماندهی مشاغل خانگی وزارت ارشاد در فضای مجازی، به کسب و کار مشغول هستم.

وی گریزی نیز به مراجعات اداری خود در دو سال گذشته می زند و می گوید: با وجود مشغله زیاد بارها به اداراتی چون صنعت، معدن و تجارت و بانک های مختلف مراجعه کرده ام، دریغ از یک جو حمایت! هیچ وقت یادم نمی رود یکی از کارمندان یکی از همین ادارات دولتی در پاسخ به مراجعات عدیده من، گفت: خانم برو استراحت کن، تو را چه به کارآفرینی!!

وی اضافه می کند: متأسفانه برخی ها فقط آدم را دلسرد می کنند، برای اولین بار که برای اجاره فروشگاه به یکی از مجتمع های تجاری معروف تبریز مراجعه کردم، جمله ای که شنیدم این بود: ما به برندهای داخلی فروشگاه اجاره نمی دهیم!!! واقعا چنین فضایی دلسردکننده است، البته هم اکنون اوضاع فرق کرده و برند ما، جایگاه خود را در میان مشتری ها ثابت کرده و از فروشگاه های مختلف برای افتتاح فروشگاه با ما تماس می گیرند.

این بانوی کارآفرین بر وم تسهیل صادرات محصولات تولید داخل تأکید می کند و می گوید: مشتری های خارجی نیز داریم که فعلاً با توجه به مشکلات گمرکی و هزینه بالای ارسال و .مجبوریم از طریق بستگان ایرانی آن ها، محصولات را به دستشان برسانیم، اما اگر شرایط صادرات مهیا باشد توان رقابت با برندهای خارجی را نیز داریم.

منبع:isna

کرکره های برقی همه جانبه برای کیفیت بهتر زندگی

تشریح کامل هفت طریق مهاجرت به انگلستان

تبلیغات و راه های تبلیغاتی

کار ,های ,نیز ,کند ,وی ,ها ,می کند ,یکی از ,می گوید ,و به ,هم اکنون

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی